Jak należy szukać dobrego rzeczoznawcę budowlanego !
Biegły rzeczoznawca budowlany to nie tylko ekspert czy specjalistwa w dziedzinie budownictwa, ale to także osoba potrafiąca wskazać nieprawidłowości, błędy, a także ustalić odpowiedzialność osób za zdarzenie, tak aby inwestor nie ponosił żadnych konsekwencji z popełnionymi błedami. Dlatego też istotne jest aby rzeczoznawca budowlany był także zwiazany z prawem, po ukończeniu Wydziału Prawa.
Rzeczoznawca budowlany wykonuje także samodzielną funkcję techniczną w budownictwie przeprowadzając czynności kierownika budowy czy inspektora nadzoru inwestorskiego.
W zakresie działań biegłego rzeczoznawcy budowlanego jest wykonywanie opinii technicznej czy ekspertyzy budowlanej czy opinii przedsądowej.
Kogo należy nazywać rzeczoznawcą budowlanym ?
Rzeczoznawca budowlany to osoba o kierunkowym wykształceniu, w którego także zakresie działań jest pełnienie samodzielnej funkcji technicznej w budownictwiej. Biegły rzeczoznawca budowlany do działania zasługującego na zaufanie publiczne. Istotne jest aby rzeczoznawca budowlany miał odpowiednie kwalifikacje do analizowania a następnie opiniowania w sprawach budowlanych. Winno posiadać się co najmniej dziesięcioletnie doświadczenie w budownictwie, uprawnienia budowlane bez ograniczeń, a także legitymować się doświadczeniem w opracowywaniu opinii i ekspertyz budowalnych.
Jako autor opinii technicznych i ekspertyz budowlanych rzeczoznawca budowlany bierze udział w postępowaniach sądowych z zakresu wykonanych opracowań technicznych jako świadek-ekspert.
Jakie jest zasadnie rzeczoznawcy budowlanego ?
Biegły rzeczoznawca budowlany sporządza ekspertyzy budowlane oraz opinie techniczne na każde zlecenie czy to inwestorów prywatnych, samorządów i organów administracyjnych, Sądów i Prokuratur. Ekspertyza budowlana sporządzona przez rzeczoznawcę budowlanego zawiera opis stanu rzeczywistego i ujawnionych nieprawidłowości.
Biegły rzeczoznawca budowlany, który ukończył także studia prawnicze może dokonywać zabezpieczenia materiału dowodowego na poczet postępowania sądowego. W tym zakresie należy ukończyć Prawo Dowodowe aby poznać w jaki sposób prawidłowo dokonać zabezpieczeń.
Rzeczoznawca budowlany może również w ramach jego kompetencji potwierdzonych uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń sprawować nadzór techniczny i inwestorski nad budową, świadczył usługi doradztwa technicznego, budowlanego, przed zakupem domu czy mieszkania, apartamentu. Także w kompetencjach rzeczoznawcy budowlanego jest wykonywanie obowiązkowych okresoweych przeglądów technicznych budynków i budowli oraz kontrola stanu technicznego budynków i budowli.
Należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki to jest dobry rzeczoznawca budowlany ?
Dobry rzeczonawca budowlany to osoba z bagażem doświadczeń rzeczoznawcy, biegłego sądowego posiadający doświadczenia w dziedzinie budownictwie oraz prawa. Biegły rzeczoznawca budowlany z takimi doświadczeniami sporządzi najbardziej rzetelne opracowanie, które może być wiarygodne dla Sądu. Tylko taki rzeczoznawca budowlany sporządzi opracowanie w sposób bezstronny i sumienny, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa a także terminowo i rzetelnie.
Ekspertyza budowlana rzeczoznawcy budowlane może umożliwić dopuszczenie do użytkowania budynku lub także wyłączyć budynek z użytkowania z uwagi na jego zły stan techniczny.
Ile może kosztować rzeczoznawca budowlany ?
Nie ma jednego cennika pracy rzeczonawców. Cena usług rzeczoznawcy budowlanego jest uznależniona od rozważanego problemu a także kompetencji danego biegłego rzeczoznawcy budowlanego. Jedne opracowania mogą kosztować kilka tysięcy złotych inne kilkanaście lub kilkadziesiąt. Ważne jest, że opracowanie ma mieć swój dalszy ciąg czy to wynikający z wniosków końcowych, czy dalej przechodzić na etap postępowania sądowego przecieko wskazanej osobie/podmiotowi w ekspertyzie budowlanej. Na koszty oferty wykonania ekspertyzy budowlanej wpływają rodzaj badań jakie można przewidzieć, rodzaj opracowania, przedmiot opracowania. Ekspertyza budowlana nie jest uzależniona od pomiotu/ osoby ją zlecającej, czy to będzie Sąd, Prokurator czy osoba prywatna, koszty tej samej ekspertyzy budowlanej, opinii technicznej, opinii sądowej są takie same.
Autor dr inż. Przemysław Stawiarski, MBA © Wszystkie prawa zastrzeżone. Art. 115 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Naruszanie cudzych praw autorskich. Przepisy szczególne do Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny